המרכז לבריאות האשה - בדיקת AMH
  הסדרים עם כל קופות החולים
  לחצי על הקופה שלך:
בדיקת AMH
דף הבית >> פוריות >> בדיקת AMH
בדיקת AMH- הערכת הרזרבה השחלתית

מהו הורמון ה- AMH?

AMH- ההורמון האנטימולריאני (Anti Mullerian Hormone) הוא חלבון (גליקופרוטאין) אשר מופרש מזקיקים קטנים (פחות מ-4 מ"מ) בשחלה, אשר נמצאים בשלבי התפתחות ראשוניים. AMH  הוא גורם חשוב בוויסות התפתחות הזקיקים בשחלות ובחירת הזקיק השולט, המתפתח לקראת הביוץ.
רקע פיזיולוגי

בגיל ההתבגרות קיימים בשחלה בערך 300-400 אלף זקיקים. האישה מאבדת כל חודש בערך 600-900 זקיקים, עד גיל המעבר (מנופאוזה). אחרי גיל המעבר מספר הזקיקים מגיע לאלפים בודדים בלבד, וגם איכותן נמוכה. כלומר, פריון האישה הולך ויורד במשך השנים, במיוחד החל משנות ה-30 לחייה. לכן, הערכת מספר הזקיקים שנותרו בשחלה (הרזרבה השחלתית), קשורה להערכת פריון האישה. 

מדוע בדיקת AMH  חשובה להערכת הרזרבה השחלתית?

מחקרים רבים, אשר פורסמו בשנים האחרונות, הראו שרמת AMH אשר נבדקת בדם האישה גבוהה יותר, ככל שמספר הזקיקים בשחלה רב יותר. כלומר, מתאם ערכי ה- AMH למספר הזקיקים הוא חיובי. כאשר מספר הזקיקים בשחלה פוחת עם הגיל, גם כמות AMH בדם יורדת. לכן, בדיקת AMH יחד עם בדיקות אחרות (FSH,אולטרסאונד AFC ) משמת להערכת הרזרבה השחלתית, כלומר מס' הזקיקים אשר נותרו בשחלה.

מתי ניתן לבצע את בדיקת ה-AMH ?

ניתן לבצע בדיקת AMH בכל יום במשך החודש.

למה משמשת הערכת הרזרבה השחלתית?

מחקרים רבים בשנים האחרונות הראו כי בדיקת AMH, יחד עם בדיקות נוספות, חשובה מאוד להערכת הרזרבה השחלתית במקרים:
1.      טיפולי פוריות, במיוחד IVF. בדיקת AMH יכולה, יחד עם בדיקות נוספות, לסייע להערכת המינון הדרוש לשיפור היעילות והבטיחות של טיפולי IVF.
2.      הערכת האופציה, יחד עם בדיקות נוספות, לדחות את ההיריון לגיל מתקדם יותר וכד'.
3.      עקב גורמי סיכון להתעברות.
4.      שחלות פוליציסטיות.
5.      מקרים רפואיים נוספים.
 
אמנם, בדיקת AMH מעריכה את מספר הזקיקים שנותרו בשחלה, אך היא אינה יכולה להעריך את כלל הגורמים המשפיעים על פריון האישה. לפיכך, התוצאה אינה "כן" או "לא", אלא מראה על סיכויים להצלחה. לכן, עם קבלת התוצאות, חשוב מאוד להתייעץ עם הרופא/ה המטפל/ת שלך, ולקבל את הדרכתו/ה להמשך בדיקות וטיפול. 

 


אינטרטק - בניית אתרים