המרכז לבריאות האשה - דיקור מי שפיר
  הסדרים עם כל קופות החולים
  לחצי על הקופה שלך:
דיקור מי שפיר
דף הבית >> הריון >> דיקור מי שפיר
דיקור מי שפיר

מהי בדיקת מי שפיר?
בבדיקת מי שפיר מתבצע אבחון טרום לידתי של הפרעותכרומוזומליות ומחלות גנטיות. באמצעות בדיקה זו ניתן לשלול הפרעות במספר ומבנההכרומוזומים, מחלות גנטיות (החשודות מראש) והפרעות בסגירת התעלה העצבית שלהעובר.
 
כיצד מתבצעת הבדיקה?
בדיקת מי שפיר נהוג לבצע בשבועות 16-20 להיריון.
לפני ביצוע פעולת הדיקור, צופה הרופא באמצעות מכשיר אולטרא סאונד בעובר, בשלייה ובמי השפיר. לאחר חיטוי אזור הדקירה בבטן, מחדיר הרופא דרך דופן הבטן מחט דקיקה אל שק מי השפיר ודוגם מעט ממי השפיר המקיפים את העובר (הפעולה מתבצעת תוך התבוננות באולטרא סאונד). הנוזל נשאב לתוך מזרק (20-15 סמ"ק), כמות המים הנשאבת הינה קטנה, ואינה מסכנת את שלום העובר.
הנוזל נשלח למעבדה גנטית בה מתבצע מיפוי כרומוזומים של העובר. בדרך זו ניתן לבדוק האם העובר סובל מפגם כרומוזומלי כלשהו, שהנפוץ מביניהם הינו תוספת של כרומוזום 21, המוכר גם כתסמונת דאון. במקרים בהם קיים חשש למחלות תורשתיות ו/או זיהומיות, מי השפיר נבדקים במעבדה מיוחדת המתמחה בתחום. 

באילו מקרים מתבצע דיקור מי שפיר?
סיבות רפואיות לביצוע דיקור מי שפיר (המומלצות ע"י משרד הבריאות):
נשים מעל גיל 35
כיוון שהסיכוי לעובר עם תסמונת דאון עולה ככל שגיל האם עולה, המלצת משרד הבריאות היא לבצע דיקור מי שפיר לכל הנשים בהריון החל מגיל 35 (הסיכון ללידת עובר עם תסמונתדאון בגיל 35 הוא כ- 1:350, בגיל 40 הסיכון הוא 1:100(.
נשים עם תוצאות גבוהות בבדיקת סקר שליש ראשון
נשים אשר ביצעו סקר ביוכימי בשליש הראשון או השני להריון, ונמצא בו סיכון משוקלל גבוה (1:380 ומעלה) ללידת ילד עם תסמונת דאון.
נשים עם תוצאות גבוהות של בדיקת חלבון עוברי בשליש שני
נשים אשר בבדיקת הסקרהביוכימי של טרימסטר שני התקבל ערך גבוה מהתקין של החלבון העוברי (AFP) מה שמעיד כי העובר נמצא בסיכון מוגבר להפרעה במערכת העצבים המרכזית. כמו כן, נשים אשר בבדיקת הסקרהביוכימי של טרימסטר שני התקבל ערך נמוך באופן חריג של הסמן UE3 (אסטריול(ואין סיפור משפחתי של מחלת עור בשם 'איכטיוזיס'.
הריון קודם בעייתי
נשים שנשאו בעבר ברחמן עובר עם בעיה כרומוזומלית או מום בסגירת תעלת העצבים.
נשאות של ליקוי גנטי
זוגות אשר הינם בעלי סיכון מוגבר ללידת ילד עם מחלה גנטית בגלל נשאות ידועה של גן אצל אחד מבני הזוג או שניהם - תלוי בדרך ההורשה של המחלה. במקרים אלו בודקים במי השפיר לא רק את מספר ומבנה הכרומוזומים, אלא גם את הגן החשוד עצמו. משום כך, חובה לדעת מהו הגן שיש לבדוק היות ולא ניתן לבדוק את כל הגנים.
ממצאי אולטרה סאונד
ממצאים לא תקינים בבדיקתאולטרה סאונד  של העובר.
נשים המבקשות לעבור את הבדיקה
רצון האישה לבצע את הבדיקה, גם אם לא קיימת סיבה שעליה ממליץ משרד הבריאות. במקרה כזה, הבדיקה תיערך ללא מימון קופות החולים ועל חשבונה. 


זימון תורים: 03-7620620 ( במרכז בריאות האישה מתבצע יעוץ לפני דיקור מי שפיר. הבדיקה עצמה מתבצעת רק בבתי חולים מאושרים!

 


אינטרטק - בניית אתרים