המרכז לבריאות האשה - פאפ A סקר שליש ראשון
  הסדרים עם כל קופות החולים
  לחצי על הקופה שלך:
פאפ A סקר שליש ראשון
דף הבית >> הריון >> פאפ A סקר שליש ראשון
בדיקת פאפ A-סקר שליש ראשון

בדיקת דם פשוטה בה מחפשים נוכחות של חלבון PAPP-A והורמון Free B-hCG , שניהם מיוצרים בשליה. שילוב בדיקת הדם יחד עם בדיקת השקיפות העורפית מאפשר אבחון סיכויו של העובר ללקות בתסמונת דאון, בדיוק של כ- 80% .
את בדיקת הדם יש לבצע בשבועות 11-13+6 בהם מתבצעת בדיקת שקיפות עורפית.

מטרת הבדיקות בשלשיש הראשון לאתר הריונות בסיכון מוגבר לתסמונת דאון כבר בשלב המוקדם של ההריון. חשוב להבין כי הבדיקה אינה אבחנתית אלה בדיקת סקר סטטיסטית.

איך מחושב הסיכון הסטטיסטי לתסמונת דאון?
בבדיקת הדם, הנלקחת בשבועות ה10-13 להריון אנו מבצעים שתי בדיקות ביוכימיות: בדיקת PAPP-A ובדיקת Free BHCG. תוכנת מחשב מיוחדת מחשבת את הסיכון הסטטיסטי לתסמונת דאון, בשילוב של ארבעה גורמים: שתי הבדיקות הביוכימיות, תוצאת ה"שקיפות העורפית" המדווחת לנו ע"י הגיניקולוג וגיל הנבדקת במועד הלידה הצפוי.

מהי בדיקת ה PAPP-A?
זהו חלבון הנוצר באופן נורמלי ע"י השיליה בהריון. לפי מחקרים בספרות הרפואית הסיכון לתסמונת דאון עולה ככל שרמת החלבון נמוכה יותר.

מהי בדיקת BHCG?
זהו הורמון הנוצר באופן נורמלי ע"י השיליה בהריון. לפי המחקרים בספרות הרפואית הסיכון לתסמונת דאון עולה ככל שרמת ההורמון גבוהה יותר.

מהי השקיפות העורפית?
השקיפות העורפית (N.T) של העובר הוא ממצע הנמדד ע"י הרופא באולטראסאונד ומציין במילמטרים את עובי עורף העובר. לפי מחקרים בספרות הרפואית הסיכון לתסמונת דאון עולה ככל שעובי השקיפות העורפית גדל. חשוב לציין כי לבדיקת האולטראסאונד הנ"ל חשיבות רבה בהערכת הסיכון והיא באחריות מבצע הבדיקה.

מהי בדיקת סקר סטטיסטית?
חשוב להבין כי בדיקת הסקר איננה בדיקה אבחנתית ( כלומר, אינה נותנת תשובה של "כן" או "לא"), אלא בדיקת סקר סטטיסטית, המדווחת את מידת הסיכון. לדוגמא: סיכון של 1:400 משמעותו, סיכוי סטטיסטי לעובר אחד פגוע מתוך 400 הריונות. כלומר: מתוך 400 עוברים שאמותיהם קיבלו תוצאה זו, עובר אחד יהיה פגוע ו399 יהיו עוברים בריאים.

מה משמעות תוצאה "חריגה" בבדיקת הסקר?
משמעות תוצאה חריגה ביא סיכון העולה על הסיכון לתסמונת דאון בגיל 35 (בעת הלידה). תוצאה חריגה אינה בהכרח עדות לכך שהעובר פגוע. למעשה רב העוברים ימצאו תקינים גם כאשר בדיקת הדם לכאורה אינה תקינה.משמעות התוצאה החריגה היא שהנבדקת תופנה לרופא לתאום יעוץ גנטי והפניה לבדיקת סיסי שליה או מי שפיר, אשר רק הן מאפשרות אבחון ודאי של תסמונת דאון.

מה משמעות תוצאה "תקינה" בבדיקת הסקר?
משמעות תוצאה תקינה היא סיכון, המוך מהסיכון לתסמונת דאון בגיל 35 (בעת הלידה) קרוב לודאי שהעובר יהיה תקין, אך חשוב לדעת כי הבדיקה היא בדיקת סקר סטטיסטית, אשר מסייעת כ- 80% מההריוניות עם תסמונת דאון, ואינה באה במקום בדיקת סיס שליה או מי שפיר, אשר רק הן מאפשרות אבחון ודאי של תסמונת דאון.

חשוב מאד להגיע עם התוצאה (תקינה או חריגה), מיד עם קבלתה, לרופא המטפל להסבר התוצאות ויעוץ!

אופן קבלת התוצאות

בדיקת הדם נלקחת במרכז לבריאות האישה ונשלחת למעבדות זר בירושלים, התוצאות נשלחות בדואר, מיד עם תום ביצוע הבדיקה, לבתי הנבדקות בכל הארץ. נא צייני בשאלון בצורה ברורה כתובת למשלוח ו/ או מספר פקס לדווח התוצאות. לפי ניסיוננו, התוצאות תגענה לביתך תוך שבוע ימים. אם אחרי שבוע מתברר שהתוצאות עדיין לא הגיע ניתן להתקשר ישירות למעבדות זר בטלפון 02-6251488 בין השעות 08:00-17:00.

האם ניתן להעלות את רמת הדיוק של בדיקת השליש הראשון?
כן, ניתן לבצע בדיקת חלבון עוברי (תבחין משולש) וכן בדיקת אינהבין בשליש השני להריון ולצרף את כל התוצאות לתוצאה אחת, בעלת רמת גילוי גבוה מאוד (למעלה מ-90%), ובמקרה זה תקבלו את תוצאות השליש הראשון יחד עם השליש השני
.

זימון תורים: 03-7620620

רוצה שאנחנו ניצור קשר איתך? אנא מלאי פרטים ונחזור בהקדם האפשרי.אינטרטק - בניית אתרים