המרכז לבריאות האשה - שקיפות עורפית
  הסדרים עם כל קופות החולים
  לחצי על הקופה שלך:


בדיקת שקיפות עורפית הינה בדיקת אולטרה-סאונד בה נמדד עובי הנוזל המצטבר בעורף של העובר והיא נותנת הסתברות לגבי סיכון העובר ללקות בתסמונת דאון.
במהלך התפתחות העובר, נאגר נוזל מתחת לעורו באזור העורף. במקרים בהם יש עודף נוזל קיים סיכון מוגבר של העובר ללקות בתסמונות כרומוזומליות, ביניהן תסמונת דאון.
באמצעות בדיקת שקיפות עורפית ניתן לאתר נשים בעלות סיכון מוגבר ללידת עוברים עם הפרעות כרומוזומליות. זוהי בדיקת סקר אשר מצביעה על ההסתברות להימצאותו של פגם ואינה יכולה לשלול או לאשר בוודאות פגם.

מתי יש לבצע את הבדיקה?
בדיקת שקיפות עורפית יש לבצע בשבועות 11-13+6. לאחר שבועות אלו בשל התפתחותו של העובר, נוצר קושי לערוך השוואה בין עוברים בעלי תסמונת דאון לבין מדגם אוכלוסיה בריאה.

מה משמעות התוצאה?
קיים יחס ישיר בין עובי הנוזל באזור עורף העובר לבין הסיכון ללידת עובר בעל הפרעות כרומוזומליות. כאשר בדיקת האולטרא סאונד מראה כי עובי שכבת הנוזל בעורף העובר גבוהה או השקלול של הבדיקה עם גיל האישה מראה על סיכון מוגבר להפרעה כרומוזומלית, חשוב לפנות לקבלת ייעוץ גנטי. קיימת בפני האישה האפשרות לבצע דיקור מי שפיר ולשלול בוודאות מוחלטת קיום של תסמונת דאון.

מהם יתרונות בדיקת השקיפות העורפית ? 

 

  • בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקת אולטרה-סאונד פשוטה ולא פולשנית אשר לא מסכנת את ההיריון, בניגוד לבדיקת דיקור מי שפיר או דגימת סיסי שליה. הבדיקה עשויה לסייע לך בהחלטתך לגבי ביצוע דיקור מי שפיר או סיסי שליה.
  • הבדיקה מתבצעת בשלבים מוקדמים של ההיריון ובמקרה של בעיה קשה וחד משמעית כלשהי ניתן לבצע הפסקת היריון באמצעות גרידה ואין צורך בביצוע הפלה מאוחרת על ידי גרימת לידה. 


הגברת מהימנות הבדיקה על ידי שילובה עם בדיקות ביוכימיות 

מומחים המבצעים שקיפות עורפית 

בדיקות שקיפות עורפית מבוצעות על ידי רופאים פרטיים ורופאים בהסדר עם קופות החולים השונות.
הבדיקות מבוצעות לאורך כל השבוע ושעות היום.


זימון תורים: 03-7620620 רוצה שאנחנו ניצור קשר איתך? אנא מלאי פרטים ונחזור בהקדם האפשרי. אינטרטק - בניית אתרים